^Back To Top

گل آفتاب‌گردان یا گل آذریون (عربی‌شدهٔ آذرگون) Common sunflowerبا علمی: Helianthus annuus) نام یک گونه از سردهٔ آفتاب‌گردان است. گل آفتاب‌گردان گیاهی است یک ساله و تا حدود سه متر رشد می‌کند. گل آن درشت و زیبا و به قطر ۳۵ سانتیمتر می‌باشد. در وسط گل قرمز رنگ آن دایره‌ای قهوه‌ای رنگ وجود دارد که تخم‌های آفتاب‌گردان دورادور آن‌را گرفته‌اند. این گیاه در اکثر نقاط دنیا وجود دارد. از تخم آفتاب‌گردان روغن گرفته می‌شود که اشباع نشده است و برای پخت‌وپز مناسب است

آفتاب گردان دارای گل آذین بزرگ شبیه خورشید است که به همین علت اغلب در دنیا با نام گل آفتاب “Sunflower” نامیده می‌شود. دانه آفتابگردان در قرن ۱۶ از آمریکا به اروپا آورده شد و همراه آن استفاده از روغن آفتابگردان به عنوان عنصر پخت و پز در اروپا گسترده و یکی از اشتباهات رایج این است که گل آفتابگردان ردیاب خورشید است. در حقیقت گل آفتاب گردان بالغ به طور معمول رو به شرق است و حرکت نمی‌کند. ولی پهنک برگ و جوانه‌های آفتابگردان جوان هنگام صبح بسوی شرق، هنگام غروب بطرف غرب و ظهر رو به بالا می‌باشند.

کشت آفتابگردان بسیار آسان است و در فصل بهار کشت می‌شود. برای کاشت بذر‌ها را از یک روز قبل خیس کنید سپس ان‌ها را در عمق کمی کاشته (بذر را به اندازه‌ی طول خودش در خاک کاشته و آفتابگردان دارای ساقه محکم و کرک دار، برگ‌های خشن و درشت و سر گل دایره‌ای شکل است و اغلب تا ارتفاع بین ۱٫۵ تا ۳٫۵ متر رشد می‌کند و گیاه آفتابگردان برای رشد به مقدار کمی رطوبت نیازمند است. حدودا دو یا سه بار در هفته آبیاری کنید.

خاک زهکشی شده خنثی تا کمی قلیایی برای کشت مناسب است. آفتابگردان به شوری خاک نسبتاً مقاوم است و در محدوده‌ای از اسیدیتیه خنثی رشد خوبی داشته وگل آفتابگردان همانطور که از اسمش پیداست به نور فراوان خورشید نیازمند است. آن را در محلی پر نور کشت کنید. آفتاب‌گردان‌های گل‌دار خورشید را در آسمان دنبال نمی‌کنندسر این گیاه‌ها تمام روز روبه یک جهت (معمولاً شرق) باقی می‌ماند. والبته در یکی از مرحله‌های اولیه رشد آن‌ها، غنچه‌ها آفتاب را دنبال می‌کنند و قرار گرفتن همهٔ آفتاب‌گردان‌ها در یک جهت در زمان رشد کامل به همین دلیل است. خمه آفتاب بسیار مقوی است درای 24% مواد پروتئینی ، 47% روغن ، 20% مواد هیداروکربن ، 8% فسفر ، 9% پتاسیم و بغیر از این مواد درای ویتامین های A و B نیز می باشد و روغن تخم آفتابگردان درای 70% اسید لینوئیک و مقدری فسفو لیپید و ویتامین E می باشد بهمین دلیل چربی خون را پائین آورده و کلسترول را تنظیم مینماید واسانس گل آفتاب گردان برای التیام زخم ها و پائین آوردن فشار خون بکار می رود . اسانس برگ های آفاب گردان خاصیت میکروب کشی درد . در طب قدیم ایران و در طب چینی از تمام قسمت های گیاه آفتاب گردان استفاده می شود .

همچجنین برای درمان ساهال خونی تخم آفتاب گردان را ( بمقدر 30 گرم ) در آب ریخته و حدود یکساعت با حرارت ملایم بپزید سپس آنرا با نبات یا قند شیرین كرده و به مریض بدهید  و سردردی که همراه با سرماخوردگی است : 30 گرم تخم آفتاب گردان را در دو لیوان ریخته و بگذارید بجوشد تا نصف لیوان آن باقی بماند و این جوشانده را دوبار در روز بنوشید . وبرای درمان فنق گرم ریشه تازه آفتاب گردان را با آب وشکر قهوه ای بجوشانید و یان جوشانده را سه بار در روز بنوشید .

 حدود یک متر از مغز ساقه آفتاب گردان را در دو لیوان آب ریخته و بگذارید آهسه بملایمت بجوشد تا مقدر آن به نصف لیوان تقلیل یابد آنگاه بمدت یک هفته و روزی یکبار آنرا بوشید تا از شر سنگ کلیه راحت شوید .ملی کالا

 

 

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. melikala  Rights Reserved.