ملی کالا محصولات ایرانی سایتی برای نیازمندیهاودانستنیهای روز

گل زیبای نرگس گل زیبای نرگس
^Back To Top

تلگرام ملی کالا

تلگرام ملی کالا

گل نرگس از دسته گیاهان پیازی و جزو زیباترین و خوشبوترین گلهای موجود در طبیعت است که بویش از فاصله ها، انسان را سرمست می کند. این گل زیبا با عطر و بوی فریبنده گل خاطره ها و یادهاست. گلهای نرگس در انواع و رنگهای مختلفی وجود دارند که معمولا سفید و زرد و یا دو رنگ هستند.علمی: Narcissus) گیاهی از خانواده نرگسیان (Amaryllidaceae) و راسته مارچوبگان می‌باشد. گیاهی دائمی و پیازدار می‌باشد. پیازهای آن درشت و دارای ورقه‌های فلسی یا مطبق است. به عبارت دیگر پیاز آن می‌تواند چندین سال متوالی گل دهد و گل آن همه ساله درشت تر گردد. گل‌های نرگس به رنگ سفید، زرد، نارنجی، کم رنگ و پُر رنگ هستند. برگ‌های این گیاه از بن ریشه به صورت صاف یا شیاردار بیرون می‌آیند و در طول ساقه قرار می‌گیرند. نرگس‌ها به اندازه‌های مختلف یافت می‌شوند از گل‌های ۵ اینچی روی ساقه‌های ۲ فوتی گرفته تا گل‌های ۵/۰ اینچی روی ساقه ۲ اینچی بوده

نرگس‌ها آسانترین و مطمئن‌ترین پرورش از میان خانواده تمام گل‌ها هستند و برای افراد مبتدی در باغبانی ایده آل است. پیاز و برگ‌ها حاوی کریستال‌های سمی هستند که فقط حشرات اصلی می‌توانند بدون آسیب رساندن به آن از آن مصرف کنند هر چند ممکن است جانوران آن‌ها را از زیر خاک بیرون بیاورند. گل و ساقه این گیاه سمی نیست و فقط پیاز این گیاه بسیار زهرآگین است. نوع زرد رنگ آن از نوع سفید رنگش سمی تر است. سقراط این گیاه را به دلیل سمی بودن «گردنبند خدایان دوزخ» می‌نامید.

نرگس گیاهی نباتی و دائمی است که پیاز های آن گلابی شکل و کشیده است که پیازها دارای ورقه های فلسی و منطبق هستند. نوعی سم به نام آلکالوئید در پیاز گل نرگس وجود دارد که بسیار خطرناک است. گفته اند که عطر گل نرگس دارای موادی است که بر روی مخاط و سینوس ها و عملکرد مغز تاثیر مثبت می گذارد. در کشور ما انواع نرگس را از جمله نرگس شهلا، نرگس شیراز، نرگس مسکین، نرگس پرپر و نرگس نروک یا پنجه گربه ای را می توان پرورش داد. در بین این ارقام نرگس شهلا و نرگس شیراز از طرفداران بیشتری برخوردارند و به صورت شاخه بریده در ماه های آخر پاییز و فصل زمستان به فروش می رسند و گل نرگس هر نرگس را به دو بخش تقسیم می‌کنیم و گلبرگ‌ها با تاج گل ومعروف‌ترین نوع گل نرگس در ایران، Narcissus tazetta نام دارد که به گل نرگس شیرازی معروف شده‌ است.

مقام اول کشت گل نرگس در ایران را منطقه «جره و بالاده» فارس دارا میباشد. گل نرگس در دیگر نقاط کشور مثل بهبهان (استان خوزستان)، خَفر (استان فارس) و خراسان جنوبی هم یافت می‌شود، این در حالی است که در برخی نواحی ایران گیاه نرگس به صورت خودرو وجود دارد و همچنین در استان خراسان جنوبی به ویژه در روستای پیرحاجات در شهرستان طبس؛ نرگس به صورت گسترده ای کشت می‌گردد.بخش اعظم نرگس‌زارهای استان فارس در منطقه «جره»، «بلبلک»، «سرمشهد»، «فامور»شهرستان کازرون قرار دارند که گونه‌های متعددی را تولید می‌کنند. در این نرگس‌زارها چهار نوع گل نرگس شناسایی شده که نرگس «شهلا» وسعت بیشتری از مناطق تحت کشت را به خود اختصاص داده‌است. از انواع دیگر آن هم می‌توان به «پُرپر یا شصت پر»، «پنجه گربه‌ای» و «مسکین» اشاره کرد.

برای حاشیه و کناره‌های کوچک باغ‌های سنگی بهتر است از انواع کوچک‌تر برای پرورش مانند دو به دو یا پرتاب شعله استفاده شود.در طول زمان پرورش، حداقل دو بار به وسیله قارچ‌کش شاخ و برگ نرگس‌ها را سمپاشی کنید و گل‌های نرگس دو دسته هستند: گل نرگس واقعی و نرگس دروغین که نرگس دروغین، بدون بو است نوع طبیعی آن بسیار معطر و مقاوم در مقابل سرما و از بهترین نوع آن نرگس شهلا  بوده عرضه این گل در بسته‌هایی که در فروشگاه‌های گل و دستفروشان حاشیه خیابان ارائه می‌شود نوید در راه بودن بهار را می‌دهد ویک گلدان سفالی بهترین گزینه برای کاشت پیاز نرگس است. این گلدان را می‌توانید با پیچیدن فویل‌های گل یا پارچه در اطرافش تزیین کنید. زمانی که گیاه شکوفه زد آن را از زیر نور مستقیم بردارید. این کار زمان شکوفه دادن را طولانی‌تر می‌کند.

پیاز نرگس را در یخچالی که در آن سیب دارید قرار ندهید. اگر این دو در مجاورت هم قرار داده شوند، سبب می‌شود پیار بی‌بار شده و شکوفه ندهد. در حین کاشت، همهٔ پیاز را با خاک نپوشانید. بالای آن اگر پوشانده شود فاسد خواهد شد. پیازهای کاشته شده را در محل سرد قرار ندهید. این کار رشد را کم کرده یا کاملاً مانع رشد می‌شود. این گیاه برای رشد به دمای ۲۱ درجهٔ سانتی‌گراد یا بیشتر نیاز دارد وپياز بايد ريشه داشته باشد اما نبايد از بالاي آن ساقه‌اي سبز شده باشد. اگر نمي‌خواهيد پياز را فورا بكاريد، يخچال محل خوبي براي نگهداري آن است اما يادتان باشد كه اگر در محلي كه پيازها را نگه مي‌داريد گاز اتيلن به هر نحو ممكن وجود داشته باشد، پياز نرگس بي‌بار شده و گلدهي هم در آينده دچار مشكل مي‌شود.

 نرگس گیاهی نباتی و دائمی است که پیاز های آن گلابی شکل و کشیده است که پیازها دارای ورقه های فلسی و منطبق هستند. نوعی سم به نام آلکالوئید در پیاز گل نرگس وجود دارد که بسیار خطرناک است. گفته اند که عطر گل نرگس دارای موادی است که بر روی مخاط و سینوس ها و عملکرد مغز تاثیر مثبت می گذارد. در کشور ما انواع نرگس را از جمله نرگس شهلا، نرگس شیراز، نرگس مسکین، نرگس پرپر و نرگس نروک یا پنجه گربه ای را می توان پرورش داد. در بین این ارقام نرگس شهلا و نرگس شیراز از طرفداران بیشتری برخوردارند و به صورت شاخه بریده در ماه های آخر پاییز و فصل زمستان به فروش می رسند.

کاشت و پرورش گل نرگس

باید توجه داشته باشیم که گل نرگس گیاهی نسبتا مقاوم به سرما است و حساسیت کمتری به یخبندان دارد به طوری که برای به گل نشستن پیازهای نرگس باید یک دوره سرما ببینند. اما بعد به گل نشستن نیازمند دمای بالاتری هستند و آنچه باید از پرورش گل نرگس بدانیم این اسن که خاک مناسب برای کاشت گل نرگس، خاکی با بافت متوسط و نسبتا سبک، لومی و غنی از مواد آلی می باشد.

همچنین برای کاشت نرگس به آب فراوان نیاز است. در هنگام کاشت خاک باید مرطوب باشد. برای گل دهی علاوه بر سرما نیاز است که پیازها یک دوره خشکی را هم پشت سر بگذارند. اگر این دوره سرما و خشکی را پیازهای نرگس پشت سر نگذارند، گیاه دارای برگ های فراوان می شود اما به گل نمی نشیند و اگر گل نرگس را درون گلدان کاشته اید، استفاده از کودهای آلی همانند ورمی کمپوست و اگر کاشت نرگس را در باغچه انجام داده اید استفاده از کودهای حیوانی مفید می باشد.

برای کاشت گل نرگس لازم است مراحل زیر را به ترتیب پشت سر بگذارید:از زمان خریداری تا هنگام کاشت، پیازها را درون یخچال نگهداری کنید.قبل از کاشت، پیازها را دو ساعت درون آب ولرم قرار دهید.برای کاشت نرگس درون گلدان، از گلدان های بزرگ استفاده کنید تا شرایط رشد برای گیاه فراهم باشد. و به این نکته توجه کنید چون نرگس مواد سمی از خود ترشح می کند، قرار دادن گیاهان دیگر با نرگس کار اشتباهی است.ملی کالا

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. ملی کالا  Rights Reserved.