ملی کالا محصولات ایرانی سایتی برای نیازمندیهاودانستنیهای روز

لاک‌پشت یا همان سنگ‌پشت لاک‌پشت یا همان سنگ‌پشت
^Back To Top

تلگرام ملی کالا

تلگرام ملی کالا

لاک‌پشتTurtleجانداری خزنده، تخم‌گذار، و علف‌خوار است که بدنش در یک پوشش استخوانی قرار دارد و فقط سر، دست‌ها، پاها، و دمش از آن بیرون است و هرگاه احساس خطر کند دست‌وپای خود را به داخل آن می‌کشد و پنهان می‌شود وهمچنین لاک‌پشت‌ها برحسب محیط زیستی به چهار دسته تقسیم می‌شوند: ۱ - رودخانه‌ای. ۲ - دریایی. ۳ - خاکی. ۴ - بی‌لاکان که لاک در آن‌ها از چندصد قطعه استخوان کوچک بوجود آمده و به‌طور ناقص رشد کرده‌اند

 

نام‌های دیگر برای لاک‌پشت در فارسی عبارتند از سنگ‌پشت؛ خشک‌پشت؛ کاسه‌پشت؛ کَشَف؛ کشتوک؛ کَشَو؛ و باخه بوده وهمچنین از نظر طبقه‌بندی زیست‌شناسی، لاک‌پشت به سرده‌ای (جنسی) از راستهٔ لاک‌پشت‌سانان است

لاک‌پشت از جانورانی است که سالیان دراز عمر می‌کند و کمتر مریض می‌شود و می‌تواند برای مدت‌های مدید غذا نخورد، یک علت طول عمر و سلامتی او شاید به خاطر همین باشد که می‌تواند برای مدت طولانی غذا نخورد. لاک‌پشت حیوانی است گیاه‌خوار و به ندرت حشره می‌خورد. در بین گیاهان از هیچ چیز بیش از جوانه‌های نورس کاهو لذت نمی‌برد. لاک‌پشت حیوانی است اجتماعی و اغلب لاک‌پشت‌ها به صورت دسته جمعی یا جفت جفت به سر می‌برند. برای شناخت جنسیت لاک‌پشت کافی است به روپوشی که زیر شکم لاک‌پشت است نگاه کنید. اگر زیر شکم لاک‌پشت بیضی شکل و محدب بود، دلیل بر آن است که وی نر است ولی اگر زیر شکم لاک‌پشت پهن باشد دلیل بر ماده بودن آن است. لاک‌پشت‌ها جزو جانوران خون‌سرد هستند. بهترین دما برای نگهداری از لاک پشت دمای بین 25 تا 35 درجه سانتی گراد است. زیرا لاک پشت ها در دمای پایین تنبل می شوند و غذا نمی خورند پس در صورت لزوم از هیتر آکواریوم استفاده نمایید.

لاک‌پشت‌سانان از بی‌کمانان هستند، آب‌پرده‌دارانی (خزندگانی) با لاک استخوانی پشتی و لاک استخوانی شکمی هستند که کمربند اندام حرکتی آن‌ها درون دنده‌هاست و دندان ندارند. برخی افراد فکر می‌کنند که لاک پشت به دلیل توان شنا در آب، دوزیست می‌باشد. بر خلاف تصور این أفراد، لاک پشت حیوانی خزنده است و از ۲۴ خانواده متعلق به راسته سنگ‌پشت‌سانان امروزه تنها ۱۲ خانواده باقی مانده‌است که تقریباً ۲۵۰ گونه و ۸۰ جنس را شامل می‌شوند. این راسته به دو زیرراسته طبقه‌بندی می‌شود: زیرراسته کنارگردن (پلئورودیرا) و زیرراسته بعدی نهان‌گردن (کیریپتودیرا) نام دارد، این زیرراسته از نظر ژنتیکی و تعداد گونه‌ها از تنوع بیشتری برخوردار است. زیرراسته نهان‌گردن دارای ۱۱ خانواده، ۷۳ جنس و در حدود ۱۸۹ گونه است. از ۲۵۰ گونهٔ موجود لاک‌پشت برخی از آن‌ها شدیداً در معرض انقراض قرار دارند. از گونه‌های معروف آن می‌شود به لاک‌پشت زینی، لاک‌پشت چرمی و لاک‌پشت‌های سه‌چنگالی اشاره کرد.

 برای اینکه این جانور عمر طولانی‌تری داشته باشد در درجه اول باید غذاهای متنوع و غنی از ویتامین در اختیار داشته باشد، کاهو غذای اصلی و بقیه سبزیجات غذای جنبی او را تشکیل می‌دهند. فقدان ویتامین‌ها و کلسیم، غذاهای بسیار سرد یا آلوده به سم که برای مبارزه با حشرات و آفات گیاهی بکار می‌روند ناراحتی‌ها و زخم‌هایی در معده حیوان به وجود می‌آورد که اغلب به مرگ حیوان منجر می‌شود. کوران شدید هوای مرطوب و نمناک بودن بیش‌ازحد محل زندگی و پائین بودن حرارت محیط آن‌ها را به‌سرعت به بیماری‌های ریوی مبتلا می‌سازد. اکثر مکان‌هایی که برای نگهداری آن‌ها انتخاب می‌شود تنگ و کوچک هستند درحالی‌که نباید در چنین جایی زندگی کند و به اسارت خویش آگاه گردد.مکانی به عرض و طول ۴ متر می‌تواند جای مناسبی برای زیست این حیوان باشد درحالی‌که در اثر ناآگاهی صاحبان در قوطی یا داخل کارتن نگهداری می‌شوند. تأسف‌آورتر اینکه حتی فروشندگان این حیوان نیز تمایلی به کسب آگاهی و طریق نگهداری لاک پشت از خود نشان نمی‌دهند. باید گفت که لاک پشت اسباب‌بازی نیست و اگر انسانی مسئولیت نگهداری این حیوان را در منزل به عهده می‌گیرد می‌بایست قبل از خرید، اطلاعاتی در مورد طرز نگهداری و حفاظت آن در برابر بیماری‌ها و مرگ کسب کند و فقط در این صورت می‌تواند لاک پشت خود را سال‌ها به‌سلامت برای خود نگهداری نمایند

برای غذا دادن به لاک پشت از رژیم غذایی مخصوص لاک پشت و تراپین استفاده کنید و مقدار مصرفی آن را با مشورت با دامپزشک تعیین نمایید وبا میان وعده رژیم غذایی راکامل نمایید. همانطور که در این بخش از نمناک عنوان شده است لاک پشت های نیمه آبزی گیاهخوارند و بهترین میان وعده برای تراپین ها کرم های خاکی ، سخت پوستان، ماهی کوچک ، نوزادان موش ، جلبک ها ، پوشش گیاهی سبز برگ و میوه هستند و هفته ای 2 تا 3 بار در یک تنگ جدا به لاک پشت خود غذا بدهید. اما از دادن غذای پس مانده به لاک پشت خودداری کنید زیرا موجب بیماری شده و میکروارگانیسم به وجود می آید. برای شنا دو سوم آکواریوم و برای حمام نور گرفتن یک سوم آکواریوم را اختصاص دهید. حمام نور از خشک شدن و ایجاد مشکلات در لاک پشت جلوگیری می کند زیرا لاک پشت ها قادر به ذخیره ویتامین D3 نیستند و به UVB احتیاج دارند.

همچنین طرز تشخیص لاک پشت نر از ماده به‌راحتی میسر است. ابتدا لاک پشت را به‌صورت وارونه در دست بگیرید و به پوششی که زیر شکم را فراگرفته نگاه کنید. لاک زیر شکم نر، بیضی‌شکل و محدب است ولی لاک زیر شکم ماده‌ها پهن هست. لاک پشت ماده پس از جفت‌گیری با دو پای عقبی خود که دارای ناخن‌های قوی هستند زمین را می‌کند و تخم‌ها را در عمق ۱۲ سانتی‌متری آن می‌گذارد و با دقت و حوصله فراوان خاک‌ها را سر جای خود ریخته و زمین را مسطح می‌کند بطوریکه محال است کسی بتواند به وجود آن‌ها پی ببرد. معمولاً نوزادان از چهارتا هشت هفته بعد سر از تخم درمی‌آورند آن‌ها را باید درون یک محفظه قرارداد و یک فنجان آب نیز در کنار آن‌ها گذاشت. هرروز باید مدتی مقابل نور خورشید قرار بگیرند تا قوی گردند. نظافت و تمیزی از مهم‌ترین نکات برای نگهداری لاک پشت هست. آب کثیف و آلوده باعث ایجاد بسیاری از بیماری‌ها در لاک پشت می‌شود که بسیاری از آن‌ها مقاوم به درمان خواهند بود بر همین اساس محیط زندگی و آب محفظه لاک پشت را تمیز نگهداری کنید. دسته‌ای خود را قبل و بعد از تماس با لاک پشت با آب و صابون شستشو دهید و در صورت امکان از ضدعفونی‌کننده‌های سبک نیز می‌توانید استفاده کنید همانند آنچه در برخی از شوینده‌ها به‌صورت تجاری در سطح فروشگاه‌ها در دسترس است این امر به این منظور است که اطمینان یابید که هیچ‌گونه عامل بیماری‌زایی را بادستان خود به لاک پشت منتقل نمی‌کنید و یا از لاک پشت به دستان خود.

 محیط و فضای عمومی خانه مکان مناسبی برای نگهداری لاک پشت نیست و درصورتی‌که لاک پشت را در خانه نگهداری می‌کنید از محفظه یا تانک نگهداری مطابق با اندازه‌های گفته‌شده استفاده کنید. اگر لاک پشت را برای راه رفت بر روی کف خانه می‌گذارید مراقب باشید که کسی آن را لگد نکند درصورتی‌که صدمه‌ای به دست و پای لاک پشت وارد گردید فوراً با دامپزشک خود تماس گرفته شود.

ملی کالا

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. ملی کالا  Rights Reserved.