^Back To Top

تلگرام ملی کالا

تلگرام ملی کالا

میمون‌ یا به فارسی افغانستان شادی از نسل پیش‌میمونیان پدید آمده‌اند. میمون مانندهای اولیه در آمریکای جنوبی طی نود میلیون سال به رده پَخ‌بینیان (مارموستها، میمون‌های عنکبوتی و غیره) تکامل یافته‌اند که ویژه هند هستند. در جهان کهن تکامل میمون مسیر متفاوت و پرثمرتری را پیمود که نخستین گام آن پیدایش رده راست‌بینیان (ماکاکها، بابونها و غیره) بود

بیماری هایی که می توانند از میمون به انسان منتقل می شوند:

ابولا، ویروس آنفولانزای مرغی (سرپوئی تیکین هرپس ویروس 1)، بوکس میمون، تب زرد، ویروس نقص ایمنی سایمین، سل و سایر بیماری هایی که هنوز شناسایی نشده اند.گیبون، لمور و شامپانزه ها به طور علمی در دسته میمون ها طبقه بندی نشده اند ؛ همه ی آنها جزو دسته نخستین پستانداران هستند، اما مانند انسان ها، طبقه بندی های مختلفی برای میمون ها وجود دارد.

همچنین مرکز تحقیقات پزشکی رها شده ، به نام مرکز خون نیویورک ، از شامپانزه های وحشی در تحقیقات واکسیناسیون خود در دهه 1970 استفاده کرد. هنگامی که تاسیسات تحقیقاتی در سال 2005 خاتمه یافت،66 شامپانزه باقی مانده در یک زمین کوچکی به نام که "جزیره میمون" نامیده می شد، آزاد شدند و انتهای دم میمون ها یک لکه پوست لخت قرار دارد که مانند نوک انگشتان انسان میماند.آنها بسیار حساس به لمس شدن هستند و همچنین دارای رگه های کوچک است که دم خود را بتوانند بهتر بالا و محکم نگه دارند.

 میمون هایی که در آمریکای مرکزی و جنوبی زندگی می کنند، "میمونهای جدید جهان" نامیده می شوند و میمون هایی که در آفریقا و آسیا زندگی می کنند، میمون های "قدیمی جهان; نامیده می شوند. بر خلاف افکار عمومی، انسان ها از میمون نشات نگرفته اند. بلکه انسانها و میمونها یک اجداد مشترک در بین 25 تا 30 میلیون سال پیش داشته اند که این حیوان به روشهای گوناگون تکامل یافتند و میمون های قدیمی جهان دارای بینی های باریک هستند که پایین آویزان هستند، در درختان آویزان نمیشوند، بزرگتر هستند، دم آنها کاربرد بقیه میمون های جدید را ندارد، و نشیمنگاه عجیب و غریبی در پشت آنهاست ، میمون های جدید جهان دارای بینی های پهن تر هستند، در درختان زندگی می کنند و دم با کارایی خاص دارند. میمونها دم دارند، دارای پوزه هستند، و به اندازه بوزینه ها باهوش نیستند و علاوه بر این، بوزینه ها در شمال یا جنوب امریکا یا اروپا وجود ندارند، در حالی که میمون ها در آن مکان ها یافت میشوند و میمون جغدی (میمون شب):تنها میمون های جدید شب زیست دنیا هستند.

بزرگترین میمون جهان،میمون نر ماندریل است. با طول تقریبا 1 متر (3.3 فوت) و وزن حدود 35 کیلوگرم است (77 پوند). میمون، 9 امین حیوان در منطقه چین است.افراد متولد شده در سال میمون ظاهرا هوشمند، پر جنب و جوش و خوش اخلاق هستند، اما ممکن است خودخواه و بی تاب هم باشند و میمون کاپوچین رایج ترین و باهوش ترین میمون های جدید جهان هستند و میمون عنکبوتی، آکروباتیک ترین و فرز ترین میمونهای جدید جهان بوده  که میتوانند فاصله هایی به بزرگی 35 فوت را بپرند و میمون ها تقریبا در همه جای زمین یافت میشوند

از مهمترین و برجسته ترین صفت اختصاصی نخستی های عالی یعنی توانایی راست نشستن، راست ایستادن و حتی راست راه رفتن روی دو پا نام برد. البته پستاندارانی مانند کانگورو روی دو پا راه می روند یا درست تر آنکه جست میزنند راه نمی روند. ققط خرسها به طور طبیعی روی دو پا راه می روند ولی آنها نیز چنانچه در سیرکها تربیت نشده باشند نمی توانند بیش از چند قدم روی پاهای خود راه بروند برخی از نخستیهای عالی به دلایل مختلف مثلاً‌ برای حمل خوراک در بغلشان مسافات زیادی را روی دو پا راه می روند یا می دوند، شامپانزه ها ، میمونهای ماکاک ، میمونهای عنکبوتی، گیبن و گوریل به واسطه مهارتی که که در راه رفتن روی دو پا دارند معروفند ولی در مقایسه با راه رفتن انسان، خیلی ناشی به نظر می رسیده.  نکته قابل توجه این بوده که معمولاً ضعیف شدن یک حس یه قوی تر شدن حس دیگری منجر می شود و این درست همان چیزی است که در نخستیهای عالی دیده می شود. حس بینایی نخستیهای عالی بسیار قوی است و می توانند هر چیز دور یا نزدیک را به خوبی ببیند رنگها را از هم تشخیص می دهند و طول و عرض و ارتفاع را هم متوجه می شوند(دید سه بعدی دارند). این خصوصیت زاییده تغییر محل حدقه های چشم در جمجمه است چشمهای بیشتر پستانداران در طرفین صورت قرار دارند و میدان دید دو چشم بر هممنطبق نمی شود و نمی توانند اشیاء را سه بعدی ببینند در نخستیهای عالی حدقه چشمها به هم نزدیکتر شده است و نتیجتاً‌ میدان دید چشم ها تا حدودی نتیجه کوتاه و باریک شدن بینی و ضعیف تر شدن حس بویایی بود.

ملی کالا

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. melikala  Rights Reserved.