^Back To Top

تلگرام ملی کالا

تلگرام ملی کالا

سگ نام علمی: Canis lupus familiaris زیرگونهٔ اهلی گرگ‌ها و پستانداری از راستهٔ سگ‌سانان است. سگ نخستین جانوری است که به دست انسان اهلی شد. در واقع سگ یک زیرگونه از گرگ خاکستری به نام Canis lupus) است و جزو کی از دو حیوان خانگی پرطرفدار در دنیا محسوب می‌شود (حیوان خانگی دیگر گربه می‌باشد).

 

 سگهای اولیه، شکارچی‌هایی با بویایی و بینایی بسیار قوی بودند و همین امیر باعث استفاده انسان ار این حیوان شده است.این حیوان بیش از ۱۲ هزار سال به عنوان شکارگر یا محافظ انسان همراه او زندگی کرده است سگ‌ها از گوناگون‌رین جانوران زمین هستند که میراث چند هزار سال مداخلهٔ انسان در روند جفت‌گیری و پرورش این جانور است. سگ‌ها نقش‌های گوناگونی در جوامع انسانی بر عهده گرفته‌اند و آدمیان از ایشان برای شکار، گله‌داری، بارکشی، محافظت، کمک به پلیس و نیروهای مسلح، همراهی و همدمی و کمک به اشخاص دچار ناتوانی استفاده کرده‌اند. در برخی فرهنگ‌ها از سگ به‌عنوان یک منبع غذایی هم استفاده می‌شود. سگ نوع اهلی گرگ خاکستری است اما زمان و محل دقیق اهلی شدن آن مشخص نیست. بررسی ژنتیکی در سال ۲۰۱۴ (میلادی) نشان داده که تبار سگ‌ها ۲۷ تا ۴۰ هزار سال پیش از گرگ خاکستری جدا شده‌است. اما اهلی شدن آن‌ها در آن زمان اتفاق نیفتاده چون هیچ‌یک از جمعیت‌های امروزی گرگ خاکستری، نیای مستقیم سگ‌ها نیستند. این به معنی آن است که نسل سگ‌ها به جمعیتی از گرگ‌ها می‌رسد که نسل نوع وحشی آن‌ها اکنون منقرض شده‌است. زمان آغاز اهلی شدن سگ حدود ۱۱ تا ۱۶ هزار سال پیش و پیش از آغاز دوران کشاورزی و دامپروری در اروپا[۶] است. در نتیجه با مدارک باستان‌شناسی که نشان می‌دهند اهلی شدن سگ‌ها در جوامع شکارچی-گردآورنده انجام شده سازگار است. البته فسیل‌هایی از سگ‌سانان شبیه به سگ به قدمت ۳۳ هزار سال در سیبری پیدا شده‌اند. اما مشخص نیست آیا این فسیل‌ها نیاکان سگ‌های امروزی هستند یا نشان‌دهنده تلاش‌های ناموفقی برای اهلی‌سازی یا گرگ‌هایی هستند که شباهت ساختاری به سگ‌های امروزی داشته‌اند. محل جغرافیایی اجداد سگ‌های امروزی هم نامشخص است. مدارک متفاوتی از جنوب شرق آسیا، خاور میانه و اروپا حمایت می‌کنند

سگ‌ها صدها نژاد گوناگون دارند که بیشتر آن‌ها در چند صد سال اخیر به وسیلهٔ اصلاح نژادی توسط انسان‌ها ایجاد شده‌اند. انسان‌ها از طریق تولید نسل از سگ‌های دارای صفات جسمی و رفتاری مخصوص برای انجام کارهای خاص استفاده می‌کنند که باعث ایجاد نژادهای متفاوتی از سگ‌های شده‌اند که تفاوت‌های ظاهری قابل توجهی با یکدیگر دارند. بلندی قد انواع سگ از سطح زمین تا بین دو کتف از حدود ۱۵ سانتی‌متر در نژاد چی‌واوا تا حدود ۷۶ سانتی‌متر در تازی ایرلندی متغیّر است. رنگ آن‌ها نیز از سفید تا سیاه و از قهوه‌ای تیره تا روشن با طرح‌های مختلفی متغیر است. بلندی موی آنها نیز از بسیار کوتاه تا چند سانتی‌متر و موی زبر تا پشم صاف، فِر یا نرم متفاوت است. اگر شما جزو افرادی هستین که سگ ندارین و میخواین یه سگ داشته باشین، انتخاب مناسب ترین نژاد سگ برای شما، اولین قدم برای خرید سگ هست.موقع انتخاب نژاد هرچی بیشتر مطالعه کنین و درباره ویژگی های هر نژاد سگ بهتر بدونین انتخابتون دقیق تر و زندگیتون کنار اون سگ آسون تر و لذت بخش تر خواهد بود.

 سگ‌ها رو بطور کلی به یه دسته بندی 3 تایی تقسیم بندی میشود:

    سگ‌های نگهبان

   سگ‌های شکاری

   سگ‌های آپارتمانی (خانگی)

غذاهای مفید برای سگ

کاهوی کریسپ حاوی مقدار زیادی بتا کاروتن است که در معده به ویتامین A تبدیل می شود. یک ظرف کاهوی کریسپ می تواند تا 30 درصد از نیاز روزانه ی سگ به ویتامین A را تامین کند.کاهو بهتر است تا خام و تازه باشد و نکته ی بسیار مهم در دادن کاهو به سگ ها این است که باید به خوبی شسته شوند تا حیوان با خوردن آن بیمار نشود. شما باید بدانید غذاهای مفید برای سگ ها به نوع زندگی، نژاد و فعالیت روزانه  اش بستگی دارد.

برای مثال غذای مفید برای یک توله سگ با غذای مفید یک سگ بالغ تفاوت دارد.همانطور که در قسمت غذای توله سگ  گفتیم،یکی از مفید ترین غذا ها برای توله سگ دو ماهه غذای کمکی است غذاهایی مثل سرلاک یا بیسکویت ساده حل شده در شیر است. عصاره قلم گاو و عصاره مرغ کمک شایانی به سلامت سگ باردار شما خواهد کرد.

تخم‌مرغ آب‌پز می‌تواند پروتئین قابل توجهی به سگ باردار برساند.ماهی سالمون، ماست پروبیوتیک، مرغ آب پز، بوقلمون ،هویج و سبزیجات سبزرنگ از دیگر غذاهای مفید برای سگ های باردار است. ویتامین های جویدنی مخصوص سگ باردار نیز برای آنها بسیار مفید است که در اکثر پت شاپ ها به فروش می رسد.ملی کالا

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. melikala  Rights Reserved.