^Back To Top


 


لاک‌پشت برکه‌ای اروپایی (Emys orbicularis) نام انگلیسی  European Pond Turtle با نام علمی  Emys orbicularis گونه‌ای لاک‌پشت آب شیرین زی بومی غرب آسیا، جنوب و مرکز اروپا و شمال آفریقا است. این لاک‌پشت در کنار آب‌های جاری آرام لانه می‌کند و در فصل سرد سال در کف آب به خواب زمستانی می‌رود که ممکن است تا هفت ماه به طول انجامد. طول این لاک‌پشت بین ۱۲ تا ۳۸ سانتی‌متر است. لاک وی نیز قهوه‌ای مایل به سبز است. پراکندگی این لاک‌پشت در ایران از زمین‌های کم ارتفاع مجاور دریای خزر تا آذربایجان شرقی است

از مشخصات ظاهری ان چنین بوده که سطح پشتی لاک این لاک پشت ، بیضی شکل و صاف بوده و به رنگ سیاه یا قهوه ای تیره با علامت های زرد می باشد. سر تیره بوده و خال ها و علامت های زرد دارد. در طبیعت این لاک پشت را بر روی سنگ ها و صخره ها در حال استراحت می توان یافت که با حرکتی سریع خود را به درون آب می اندازد و لاک پشت برکه ای گوشت خوار است و از کرم ها،حشره ها،حلزون ،وزغ،قورباغه ها و ماهی ها تغذیه می کند. در اسارت ممکن است به خوردن میوه و سبزیجات عادت کند. بین ۱۰ – ۱۶ تخم می گذارد و روز فعال بوده و در دوره ی پیش از بلوغ،لاک گردی دارد که صفحات آن سخت و کمی تیغه دار است.

هنگام بلوغ ،صفحات پشتی لاک نرم می شود و کاسه تقریبا گرد و گنبدی شکل می گردد. رنگ این کاسه سیاه یا سیاه مایل به قهوه ای همراه با خال،لکه و راه های مایل به زرد است. سر،اندام های حرکتی و دم هم تیره است و خال ها و نقاط کوچکی به رنگ زرد یا قهوه ای روشن دارد. سر با پوستی نرم پوشیده شده است و اندام های حرکتی کاملا پرده دارند.

لاک‌پشت‌های برکه‌ای اروپایی در سنین سه الی چهار سالگی بالغ می‌شوند. اگرچه آن‌هایی که در اسارت نگهداری می‌شوند زودتر به بلوغ می‌رسند. فصل تولیدمثل در طبیعت از اول بهار تا خرداد است. تخم‌ریزی چهار تا شش هفته بعد انجام می‌گیرد و اغلب تخم‌ریزی در تیر انجام می‌شود. ماده‌ها در منطقه خشکی اطراف برکه در جایی که با پوشش گیاهی احاطه شده تخم‌ریزی می‌کند. تعداد تخم‌ها به اندازه ماده بستگی دارد. از سه تا 16 تخم گزارش شده است.

شکل تخم‌ها بیضی شکل و با پوسته‌های نرم و قابل انعطاف هستند. جنسیت لاک‌پشت به دمای محیط بستگی دارد همچنان که در دمای 24تا28درجه همگی بچه لاک‌پشت‌ها نر می‌شوند اما در دمای 30 درجه سانتی‌گراد 96 درصد بچه‌ها ماده می‌شوند. در طبیعت تخم‌ها در محدوده دمایی 16 تا 32 درجه سانتی‌گراد قرار می‌گیرند. بچه‌ها کرم خاکی و گیاهان آبزی را می‌خورند. همچنین رپتومین و کلسیم و ویتامین D3 باید به مقدار کافی در اختیار آن‌ها قرار داده شود. در ضمن توصیه می‌شود که حتی در صورتی که برنامه برای تولیدمثل لاک‌پشت‌های برکه‌ای اروپایی وجود ندارد برای جلوگیری از ماندن تخم در بدن لاک‌پشت‌های بالغ ماده که می‌تواند موجب مرگ آن‌ها بشود، یک منطقه که ماسه در آن قرار دارد در اختیارشان میباشد.

ملی کالا

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. melikala  Rights Reserved.