^Back To Top

تلگرام ملی کالا

تلگرام ملی کالا

سمندر آتشین زیرگونه تیپ نام یک گونه از سرده سالاماندرا است.  Fire Salamander با نام علمی Salamandra salamandra semenoviسر پهن ، طول سر با عرض آن تقریبا" برابر ، پوزه گرد . چشمها برجسته . بدن و دم قوی . اعضای حرکتی و انگشتان گرد . پوست دارای سوراخهای ریز و براق . دارای غدد پاروتوئید برخسته و دارای شیارهای عمودی در بدن . فاقد تاج پشتی اما دارای یک چین گلویی . جنس ها شبیه به هم اما جنس نر ناحیه کلواکی متورم تری دارد . اندازه این سمندر به میلی متر  طول کل بدن 190 ( دم 90) ماده ها بزرگتر از نرها هستند در جنوب اروپا تا 280 میلی متر نیز دیده شده است  و واضح و مشخص ، سیاه براق ، همراه بالکه هایی از زرد روشن ، نارنجی یا گاهی اوقات قرمز ، نمونه های نوار دار نیز وجود دارد . چشمها قهوه ای براق داشته و زمین زی ، در مکانهای مرطوب ، سایه دار در گودال ها ، بوته های زیر درختان بزرگ و زمینهای جنگلی موجود در میان صخره ها زندگی می کند .بندرت وارد اب می شود و شناگر ضعیفی است .

 

در شب یا بعداز بارندگی دیده می شود .این دوزیست از مهر تا اسفند و یا حتی با توجه به شرایط فصلی طولانی تر است . در گودال ها ، علفهای زیر تنه پوسیده درختان و سنگها ، یا در بین صخره ها زمستان خوابی می کند  واین سمندر قادر به تغذیه از جانوران کوچک و زنده ای همچون کرمها ، حشرات ، نرم تنان و سخت پوستان می باشد .

جفت گیری از بهار تا تابستان و در خارج از آب صورت میگیرد . جنس نر با لمس ناحیه پشتی جنس ماده توسط دست و پا سعی در بغل نمودن او و انتقال ایپرماتوفور به جنس ماده می نماید . جنس ماده تقریبا" در هرفصلی عمدتا" تابستان ، با وارد شدن به آبهای کم عمق 10 تا 30 نوزاد دارای آبشش تولید می کند که 1.5  سانتی متر طول دارند . نوزادان در ماه چهارم دگر دیسی پیدا کرده ، هنگمی که حدودا" به طول 5 سانتی متر رسیدند آب راترک می کنند . این سمندر در اسارت حدود 25 سال زندگی کرده است .

همچنین در تمام مرکز و جنوب اروپا ، از اسکاندیناوی تااسپانیا و به طرف شرق تا کشورهای اروپای مرکزی ، همچنین اسیاس صغیر وسوریه ، مصر ، مراکش و الجزایر  و پراکندگی شناخته شده در ایران  یک زیرگونه در غرب ایران وجود دارد  ودارای جثه بزرگ و لکه های کوچک فراوان به رنگ زرد در قسمت پشتی به اشکال حلقه ای ، قلابی ، نیمدایره ای و پی خورده . خالهای زرد این گونه به طور غیر منظم در پشت بدن قرار دارند . شکلی از یک نمونه کوچکتر مربوط به یپزیر گونه فوق را رسم نموده که دارای خالهای گرد بزرگ در سطخ پشتی در دو ردیف طولی می باشد که طبق نظر این زیر گونه احتمالا" از نظر رنگ امیزی نیز با شکل تیپیک یکسان می باشد . سمندر از نوع دوزيستان بوده و تنها سه گونه از آن در ايران شناسايي شده كه دو گونه آن به نام سمندر كردستاني و سمندر آتشين كه در حال حاضر جزو گونه هاي در حال انقراض بوده و در ليست سرخ IUCN طبقه بندي شده در زيستگاه هاي استان كردستان مشاهده شده است.

انتشار جغرافیائی کردستان ، شمال شرق عراق ، مرز ایران و عراق تا ارتفاع 1500 متری پراکندگی شناخته شده در ایران : درسال 1916 براساس 99 نمونه از حومه روستای در رشته کوههای در طول خط مرز ایران و عراق این زیرگونه را مطالعه نموده است . درسال 1978 مرحوم بیات تعدادی عکس از این زیر گونه را برای آقای  تهیه نموده است . طبق اطلاعات ، این نمونه ها متعلق به کردستان ایران می باشد . همچنین در سال 1985 تعدادی نمونه جوان از این سمندر رااز بین سنندج و مریوان ذکر کرده که احتمالا" همان نمونه هایی هستندکه از کردستان ایران جمع آوری شده اند . گونه سمندر آتشين كه شناسايي شده داراي سر پهن، طول سر با عرض آن تقريباً برابر، پوزه گرد، چشم هاي برجسته، بدن و دم قوي، فاقد تاج پشتي و به رنگ سياه براق همراه با لكه هاي زرد رنگ روشن به اشكال حلقه ايي، قلابي و نيم دايره بوده.

ملی کالا

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. melikala  Rights Reserved.